14 Ağustos 2013 Çarşamba

Nilsu 10. Ayında

Canım kızım yiyecekleri kendi eliyle avuçlayarak yemekden mutlu oluyor. Bende izin veriyorum. Makarnasını bulgur pilavını mama sandalyesinin önüne döküyorum minik prensesim oradan makarnayı tek tek bulgur pilavını döke saça yiyor. Sonra etrafını temizleyip kızımı yıkayıp kıyafet değiştirdikden sonra problem kalmıyor...
     Geceleri sık sık 3-5-10 kere arası uyanmaya devam ediyoruz..Emziğini yada biberon mamasını içtikden sonra uykuya dalıyoruz. Oyuncakları keşfettikden sonra hep aynı oyuncakla oynamak istemiyor bir tanem...Henüz emeklemiyoruz fakat desteksiz rahat oturuyoruz.Bazen anne baba hatttaaa Ege'ye benzer sesler cıkarıyor. ve önce ege diyecekmiş gibi geliyor bana. Egeye cok seslendiğim için Nilsu da kulak aşinalığı gelişmkte..Elleriye bay bay yapıyor. Müzik sesinde de ellerine ampul takma şeklinde döndiriyor . Cok sevindiğinde de ellerine döndür döndür yapark mutluluğunu belli ediyor.Her ne kadar yürüteçe sıcak bakmasamda kullanıyoruz. Ama cok riskli gözümüzün önünden ayırmaya gelmiyor. Yürüteçle eriştiği yerlerdeki her şeyi eline alarak ağzına atıyor. Bir keresi de mobilyayı kapladığım yapıkanlığı kağıdı ağzına sokarak kendini riske sokmuş. Uyutmak için beşiğine koydum. odadan çıktım. Sonra avaz avaz bağırdı Nilsu odasına geri döndüm ve içeri girrdiğimde emziği ağzından düşmüş ve küçük dili görünürcesina ağlıyor fakat damak ve gırtlak bölümünde  kağıt yapışmış kalmış.. Ani bir hareketle cıkarttım ve ... ohh dedim ya farkedemeseydim. Ağzına da emziği ver uyut.. Allahım sen koru bebeğimi ve tüm masum bebekleri..Bu tarvamatik olay tabi 7. ayda yaşadığım bir vakaydı. Yine 7. aydaki ikinci vakamız mausun kablosuna uzanmış. boynuna 2 kere dolamayı başarmış ve uzaklaşmak istiyor fakat uzaklaşamadığı için cok kötü bağırıyordu. Bir koştum odaya mause  çektim. Kordan iyice boğazına sıkışma yaptı. Baktımki dolanmış... Hemen çözdüm bebeğimi.. Bunlar ev kazaları ve hayati risk içeren... bu vakardan sonra cok cok dikkatli ve takipteyim.
     Arabayla seyahati seviyor. Oto bebek koltuğunda keyifle oturuyor. Çok sıkıntı yapmıyor kızım. Çoğunlukla da uyuyor araba içinde iken..Abisde yanında biberonla suyunu yada eline oyuncağını ver,yor .. ben önde oturabiliyorum...
    Alttan 2 diş yavaş yavaş büyümekte..Saçlarımız hala kısacık ve kızımı ısrarla erkek sanan insanlar....  Yıllar sonra kızımı görürseniz eğer .. Lapunzel gibi saçları olacak ve hayranlıkla bakacaksınız. Annesi uzun saçlı bebeğide saçları uzatacak tabiki..
     Denizden büyük keyif alıyor. Simitinde suda ayaklarını çırpıyor. Ben işe gelirken bana bay bay yapıyor. Yasak bölgeler için babanesi hayır diyerek başını sallıyor ve oda yasak bölgeye gidip babaneye bakarak kafasını sallıyormuş.. Bu ara iştahımız azaldı. Umarım artar..

Hiç yorum yok: